KOMUNIKAT FUNDACJI DUMNI Z ELBLĄGA
W odpowiedzi na duże zainteresowanie naszą Fundacją pragniemy podziękować za zainteresowanie nami i naszym pięknym Elblągiem, z którego jesteśmy dumni, ale ma on też wiele problemów. Fundacja Dumni z Elbląga powstała w 2021 roku, by działać na rzecz regionu elbląskiego, przed którym stoi szereg wyznań. Odsyłamy do raportu Polskiej Akademii Nauk pokazującego jak bardzo to poważna sprawa, bowiem Elbląg to miasto obniżającego się potencjału i zagrożone marginalizacją. https://informacje.pan.pl/14-
Z kolei wg. Raportu “Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce” przygotowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w 2019 roku Elbląg jest wśród miast, w których nagromadzonych jest najwięcej problemów społeczno-gospodarczych, a jednocześnie jest ośrodkiem o znaczeniu regionalnym, dlatego musimy o Elblągu mówić w kontekście problemów całego regionu.
Główne nasze cele to cele edukacyjne, a czerpiemy z doświadczeń nowatorskich edukatorów z całego świata; stawiamy na innowacyjność, kompetencje cyfrowe, kluczowe i miękkie, a przede wszystkim umiejętność współpracy i budowania zespołów (team building). Wojna, która wybuchła rok temu dodatkowo sprawiła, że zaangażowaliśmy się w pomoc Ukrainie i Ukraińcom, i już w pierwszych dniach konfliktu Kamil Nowak, prezes Fundacji, we współpracy z Urzędem Miasta Elbląga przetransportował dary dla uchodźców do przejścia granicznego Korczowa Dolina, gdzie udzielił także wywiadu do głównego wydania Wydarzeń telewizji Polsat. Agresja rosyjska na Ukrainę jest częścią trwającej już skalowalnej wojny światowej i tym bardziej Polacy powinni się wspierać niezależnie od opcji.
Od tamtej pory współpracując z polskimi i ukraińskimi organizacjami oraz instytucjami dostarczyliśmy tony pomocy pozyskanej od podmiotów polskich oraz zagranicznych do najbardziej potrzebujących, w tym na dalekim wschodzie Ukrainy. Przeżyliśmy wiele ciężkich chwil podczas bombardowania Charkowa, ale i też wiele radości z możliwości niesienia pomocy.
Współorganizowane przez nas konwoje humanitarne brały też udział w ewakuacji ludności cywilnej z Kijowa, Charkowa, Krzywego Rogu, Chersonia i innych miejscowości. Pomogliśmy ok. 3000 uchodźców opuścić zagrożone tereny i dotrzeć do Polski (zarówno własnymi siłami jak i w koordynacji z innymi organizacjami). Prezes Fundacji Dumni z Elbląga osobiście spędził dwa miesiące w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej jako tłumacz mówiący w języku polskim, ukraińskim, angielskim, rosyjskim, jak również chińskim, odegrał bardzo ważną rolę podczas koordynacji działań międzynarodowych wolontariuszy, którzy ustawili największy namiot w Medyce (wzmianki w Radiu Zet i Tygodniku Solidarność). Wspierał tam także doradztwem dziennikarzy z zagranicznych stacji telewizyjnych i tłumaczył podczas prowadzenia wywiadów.
Natomiast już niebawem przeprowadzimy nasz kolejny duży konwój, w ramach którego uruchamiamy ewakuacyjny autobus oraz wóz strażacki mający być wsparciem dla walczących z pożarami ukraińskich druhów.
Odnosząc się zaś stricte do Centrum Edukacyjnego – skupia ono grono ekspertów z praktycznym doświadczeniem w biznesie i innowacyjnej edukacji.
Jednym z pierwszych z konkretnych działań Fundacji Dumni z Elbląga będzie przyznanie 10 nauczycielom przedsiębiorczości z regionu elbląskiego bezpłatnych półrocznych szkoleń z coachem biznesowym (1,5 godziny co dwa tygodnie), aby mogli spotkać się z prawdziwą rzeczywistością działania przedsiębiorców. Nauczyciele nie tylko będą prowadzeni przez coacha, ale ponadto będą mogli wraz ze swoimi uczniami wziąć udział w warsztatach i spotkaniach z prawdziwymi przedsiębiorcami naszego regionu, którzy odnieśli sukces w biznesie, a jednocześnie chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą. Na kolejne zaś pół roku przewidujemy rozszerzenie oferty coachingu dla uczniów, którzy wykażą się szczególnymi wynikami w zakresie projektów na zajęciach z przedsiębiorczości. Pamiętamy także o przedsiębiorstwach społecznych, dla nich również przedstawimy ofertę na coaching indywidualny, grupowy i zespołowy.
Centrum Edukacyjne wesprze także osoby wychodzące z nałogów, bezdomności, osób na pograniczu wykluczenia – dla nich będzie nasze wsparcie doradcze ich powrotu na rynek pracy lub rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Kolejnym bardzo ważnym krokiem dla wsparcia przedsiębiorczości i wiedzy finansowej w regionie elbląskim jest przeprowadzenie przez nas w ramach Centrum Edukacyjnego Społecznej Szkoły Umiejętności Posługiwania się Pieniądzem, w której będziemy realizowali program edukacyjny ze szczególnym wsparciem dla dzieci wiejskich i ze środowisk zmarginalizowanych. Program przewiduje kształtowanie umiejętności posługiwania się pieniądzem w życiu codziennym tak, aby przynosił on korzyści. Nauczymy oszczędzania, rozumienia systemu bankowego, uwrażliwimy na pułapki jakie mogą czekać w umowach pożyczkowych. Podpowiemy co robić z oszczędnościami w czasach wysokiej i niskiej inflacji. Pomożemy młodym ludziom odnaleźć się w realiach współczesnej gospodarki, tak aby mogli w niej odnosić sukcesy i mieć satysfakcję z wykonywanej aktywności zawodowej. Wspieramy system oświatowy rozszerzając wiedzę w tym zakresie, gdzie potrzebny jest kontakt z praktykami. Więcej o problemach z popadaniem w długi możemy przeczytać w analizie problemu załączonej do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie (Druk nr 1911, Warszawa 28 grudnia 2021 r.).
Nasz zespół to między innymi pasjonaci nowych technologii, stąd też zaoferujemy młodzieży (oraz wszystkim zainteresowanym) wsparcie w rozpoczęciu przygody z branżą IT, zapewniając solidne podstawy, takie jak budowa własnego komputera i instalowanie oprogramowania. Dzięki temu, chętni do zdobycia praktycznej wiedzy, będą w stanie oszczędzać swoje pieniądze na serwisach komputerów podczas wymiany podzespołów czy instalacji systemu operacyjnego. Kto wie, może ta droga poruszy w kimś pasję i stanie się on wielkim specjalistą z sektora IT. Pokażemy także jaki edukacyjny potencjał dają technologie wirtualnej i mieszanej rzeczywistości (VR, AR).
Mamy nadzieję, że ta iskra innowacyjności wyjdzie z Elbląga na całą Polskę.
Co do rozmiaru nieruchomości i areału ziemi, to warto zauważyć, że de facto przywracamy do celów edukacyjnych dawny gmach szkoły z 1935 roku, a na tym zielonym terenie będzie mogło dziać się naprawdę bardzo dużo aktywności dla lokalnej społeczności, całej naszej rodziny lokalnych organizacji pozarządowych regionu elbląskiego, w tym dla przysłowiowych mieszczuchów, którym brakuje kontaktu z przyrodą i wiedzy o niej. Do tego bardzo ważna jest dla nas wiedza z zakresu uprawy roślin w tak zwanej permakulturze, zajęcia z dzikiej kuchni i zielarstwa, a także warsztaty dla rolników i młodzieży w zakresie rolnictwa ekologicznego. Do dzieci i młodzieży skierowane będą zajęcia kreatywne w ogrodzie i w lesie (roboczo zwane przez nas “Minecraft na żywo”).
Do naszego obiektu planujemy przyjąć dwie rodziny z Ukrainy. Będziemy także udostępniać pokoje osobom, które doświadczyły wypadku losowego takiego jak pożar lub inna katastrofa budowlana tracąc dach nad głową.
Nasi wolontariusze zagospodarują teren ogrodu i lasu na cele edukacji leśnej, survivalu, zajęcia łucznicze, jak również obozowiska edukacyjne rekonstruktorów historycznych.
Przestronna kuchnia z historycznym przedwojennym piecem będzie idealnym miejscem dla zajęć z gotowania, a warto przypomnieć wielu ludziom jak istotne dla budowy zdrowych relacji jest wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków.
Jest tam także miejsce na zajęcia w warsztacie, zarówno z rzemiosła, naprawy urządzeń mechanicznych, jak i komputerów. Będziemy ponadto organizować zbiórki komputerów i przekazywać je potrzebującym rodzinom.
Nasi wolontariusze obeznani z tematyką obronności już planują gdzie przygotują tor przeszkód inspirowany tym na czym ćwiczą żołnierze, a dostęp do takiej infrastruktury będzie otwarty. Wolontariusze będą prowadzić zajęcia z pierwszej pomocy, jak również zajęcia z dronem, także z wprowadzeniem do tematyki wykorzystania dronów na nowoczesnej wojnie. Pamiętajmy, że Elbląg leży raptem 50 km od granicy z Federacją Rosyjską…
Centrum Edukacyjne zaprasza także seniorów, którzy oprócz udziału w szeregu zajęć z rzemiosłem, ogródkowaniem i gotowaniem będą mogli liczyć na zajęcia z obsługi nowoczesnych rozwiązań technologicznych w ramach przeciwdziałaniu cyfrowemu wykluczeniu. Liczymy także na zaangażowanie seniorów we współpracę, bowiem mają dużo cennej wiedzy i doświadczenia, które przekazać mogą młodszym pokoleniom w ramach wspólnych zajęć.
Centrum Edukacyjne będą odwiedzali różni cudzoziemcy, aby uczestnicy warsztatów mogli lepiej poznać różne kultury, także kulinarne.
Jesteśmy otwarci na współpracę z lokalnymi organizacjami i działaczami, którzy mogą wyjść ze swoimi pomysłami, które wspólnie zrealizujemy i zagospodarujemy razem nieruchomość
Raz jeszcze dziękuję za wsparcie w promowaniu naszej innowacyjnej oferty edukacyjnej, region elbląski tego potrzebuje.
Fundacja Dumni z Elbląga
Фундація “пишаємось Ельблонгом”
Proud of Elblag Foundation