Spotkanie z młodzieżą, która realizowała swój wcześniejszy projekt przy wsparciu Fundacji Dumni z Elbląga
7 marca miało miejsce spotkanie z młodzieżą, która realizowała swój wcześniejszy projekt przy wsparciu Fundacji Dumni z Elbląga.
Rozmawialiśmy na temat potrzeb edukacyjnych naszej lokalnej młodzieży. Nasi młodzi przyjaciele zwrócili uwagę na ważną kwestię edukacji w zakresie stabilności emocjonalnej i zaburzeń odżywiania. Wpadli także na niesamowity pomysł cosplayu w klimacie “Lalki” Prusa i wielu innych wydarzeń cosplayowo-teatralnych, a tak się składa, że prezes zarządu Fundacji od czasów szkoły średniej był zaangażowany w działalność dawnego Elbląskiego Klubu Fantastyki FREMEN, a także prowadził obozy fabularne (RPG) dla młodzieży jako wychowawca i kierownik przez 6 lat i współorganizował elbląskie konwenty fantastyki w czasach studenckich.
Fundamentalną wartością Centrum Edukacyjnego jest danie młodzieży możliwości samorealizacji w duchu turkusowych organizacji, których budowa jest jednym z kluczowych elementów programu edukacyjnego naszego Centrum Edukacyjnego dostrzeżonym jako innowacyjny i wymagający wsparcia przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Celem zajęć z budowy samozarządzających się organizacji (“Turkusowe zarządzanie – pracować inaczej”) w ramach naszej oferty edukacyjnej jest pokazanie nowego modelu współpracy bez hierarchicznych relacji, implementacja prawdziwej empatii i egalitaryzmu w środowisku pracy i nauki, jak również integracja międzypokoleniowa angażująca wspólnie młodzież, rodziców i kadrę w prowadzenie naszego ośrodka.
W coraz bardziej zaawansowanym technologicznie społeczeństwie, gdy szybkość decyzji jest kluczowa nie tylko dla rozwoju przedsiębiorstw, ale także w działaniu organizacji pozarządowych, czy struktur państwowych, coraz większy nacisk widzimy w rozwiniętych krajach na nowe style zarządzania, budowania relacji pomiędzy współpracownikami, czy nawet nauczycielami i uczniami. Powstają w tych warunkach techniki zwinnego zarządzania, tzw. Agile, czy Scrum, jak również nowa kultura zarządzania zwana turkusową (po angielsku “teal”). Te nowe sposoby podejścia do pracy, współpracy i zarządzania kładą nacisk na równość, egalitaryzm, empatię, szczerość, wzajemny szacunek, samorealizację, a wręcz rozwój duchowy zaangażowanych jednostek, mający ulepszyć docelowo nie tylko daną firmę, czy instytucję, ale w ogóle całe społeczeństwa i narody. Szczególnie warto pochylić się nad tą tematyką w polskiej kulturze, która wciąż ma w sobie wiele z dawnej kultury folwarcznej przemieszanej ze spuścizną totalitarnego państwa socjalistycznego.
Prezes zarządu Fundacji Dumni z Elbląga od kilku lat jest wielkim zwolennikiem tego innowacyjnego nurtu zarządzania organizacjami, a w 2019 r. brał udział w warsztatach w szkole ESBZ (Evangelische Schule Berlin Zentrum) w Berlinie będącej wzorem placówki oświatowej zarządzanej w duchu turkusowego samozarządzania i opisanej w książce Frederica Laloux pt. “Pracować inaczej” z 2014 r.